O chorobie tej napisano już bardzo wiele, ale medycyna idzie cały czas do przodu i leczenie staje się coraz skuteczniejsze.

W depresji, tak jak w wielu innych chorobach ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie i jak najszybsze podjęcie leczenia. Depresja to zmęczenie życiem, lęk przed teraźniejszością i przyszłością. Jeśli chodzi o fizjologiczną przyczynę depresji to winny jest za niski poziom neuroprzekaźników m.in. serotoniny i innych. Pigułki antydepresyjne hamują ich rozpad przywracając tym samym równowagę w centralnym układzie nerwowym.

Najczęściej obecnie są stosowane leki z grupy SSR1 są to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Szacuje się, że te tabletki są skuteczne w około 60 do 80% przypadków. Jednak efekty ich działania mogą być różne dla rożnych osób. Dlatego zaleca się testowanie różnych leków, aby wyrwać ten, który da nam najlepsze samopoczucie. Jednak terapia ta wymaga cierpliwości, ponieważ pierwsze efekty przychodzą dopiero po 2 – 4 tygodniach stosowania. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy mimo zmian preparatu depresja nie ustępuje, szacuje się, że problem ten występuje u jednej na dziesięć osób. Wtedy lekarz powinien próbować kombinacji leków z rożnych grup. Osoby z depresją mają kłopoty ze snem. Najczęściej objawia się to problemami z zaśnięciem i budzeniem się o 4 – 5 nad ranem. Ale są też takie osoby, które śpią zbyt długo, jeśli tylko maja taką możliwość to przebywają w stanie letargu. W leczeniu stosuje się też psychoterapię. Odsłania ona głębokie często nawet tkwiące w dzieciństwie problemy. Poprzez przypomnienie sobie tych zdarzeń i ponowne ich przeżycie przy wsparciu terapeuty może przynieść poprawę nastroju. Sesje trwają przez długie miesiące i odbywają się w cyklach cotygodniowych. Stosuje się najczęściej terapię poznawczo-behawioralną. Jeśli mamy problemy z nastrojem to może z pomocą przyjść nam dziurawiec. Może on być skuteczny tylko przy łagodnych stanach depresji. Nie zaleca się tego ziela u osób z ciężką depresja, ponieważ mogą zaostrzyć postać choroby. Dobre efekty można osiągnąć też przez stosowanie golden root, czyli złotego korzenia pochodzącego z Azji. Wyciąg z niego podnosi poziom neuroprzekaźników. Efekty antydepresyjne dają również kwasy omega-3. Ważne w depresji są też minerały, które powinny znaleźć się w diecie, jeśli nie ma takiej możliwości to trzeba je uzupełniać poprzez suplementy. Ważne są minerały takie jak: cynk, magnez i mangan. Jesienią dobre efekty przynosi też wsparcie leczenia poprzez zastosowanie lamp emitujących białe światło, chodzi oczywiście o jesienny brak światła słonecznego.