Czy wiesz, jak powstają zaskórniki i krosty, które są najmniej przyjemnym objawem trądziku?

Ich przyczyna tkwi w zbyt dużym wytwarzaniu łoju przez skórę oraz nadmiernym rogowaceniem komórek w gruczołach łojowych. Nie brzmi to zbyt sympatycznie, więc lepiej czym prędzej pozbyć się trądziku. Walka z trądzikiem nie ogranicza się jedynie do brania odpowiednich leków, ale obejmuje również naturalne sposoby. Nie przekreśla ich fakt, że nie zawierają chemicznych substancji.

Przyjmowanie leków zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jak chociażby z efektami ubocznymi lub uszkodzeniem wątroby. Okazuje się, że często jedynie zmiana diety, aby pozbyć się wyprysków. Unikanie produktów mlecznych, popularnych fast foodów (ze względu na sól i pikantność), sztucznych napojów, czekolady itp. może znacznie ograniczyć trądzik. Wyrzucone z diety pozycje należy zamienić żywnością bogatą w witaminy, np. wszystkimi owocami, warzywami, rybami, orzechami itd. Dieta ma wpływ na całe nasze zdrowie, nie tylko na skórę, więc warto zdrowo się odżywiać. Niestety, w bardziej przewlekłych przypadkach trądziku zmiana diety może nie wystarczyć.

Do akcji wkraczają wszelkiego rodzaju zioła. Ludzie stosują je na wszelkie objawy, niektóre z nich mogą pomóc z wykwitami na skórze. Inhalacja oparami z uprzednio zaparzonych w sporym garnku ziół (rumianek, szałwia) pomoże oczyścić cerę. Z ziół można przygotować również toniki do przemywania twarzy. Niezwykle skuteczne na młodzieńczy trądzik są drożdże, a konkretnie maseczki z drożdży lub odpowiednio przygotowany napój. Zawierają dużo cynku i witaminy B i w tym tkwi ich zaleta.

Stare polskie metody na leczenie przeziębienia są skuteczne także w walce z trądzikiem, ponieważ maseczki z miodu i cebuli działają antybakteryjnie. Podobnie działa sok z aloesu, który dodatkowo nawilża skórę. Odwrotnie działa woda utleniona, która wysusza skórę, co na początku pomaga w walce z pryszczami. Jednakże w szerszym wymiarze czasu nie zaleca się korzystania z wody utlenionej w tym celu. W przypadku zaskórników na plecach zaleca się skorzystanie z aromaterapii – do wanny dodaj kilka kropel olejku cynamonowego i dokładnie wyszoruj plecy. Natomiast wypryski na twarzy należy przemywać tonikami.