Osoba świadoma swojego zawodu i odpowiedzialności, która leczy swoich pacjentów bardzo wnikliwie.

To właśnie podolog czyli specjalista, który  przeprowadza szereg wywiadów, konsultacji, a w rezultacie w szybki sposób rozwiązuje problemy skórne i płytki paznokciowej. Zaletą tego zawodu podologa są ściśle określone zasady działania. Ważna jest stopa, jej skóra oraz przydatki. Wiedza na temat kończyn dolnych jest niekiedy większa niż w zawodach medycznych zajmujących się całym ciałem człowieka. Lekarz podolog to zawód niezwykle potrzebny, co raz bardziej doceniany przez innych fachowców, w tym lekarzy i pielęgniarki. Gdy osoba zgłasza się do podologa to najprawdopodobniej jest diabetykiem, ma wrastający paznokieć lu nabawiła się nieprzyjemnych odcisków. Często zgłaszają się tez ludzie, którzy borykają się z grzybica bądź innymi infekcjami bakteryjnymi.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na występowanie zmian rogowych w obrębie podeszwy stóp oraz płytek paznokciowych, gdyż w większości przypadków wynikają one z nieprawidłowego ustawienia kończyn dolnych, obciążania stóp podczas chodzenia oraz innych problemów z biomechaniką kończyn dolnych.

Podolog zajmuje się również stopącukrzycową, odciskami, nagniotkami. Nawet gdy mamy zmieniony kształt paznokcia podolog może nam go zrekonstruować.

Zajmuje się również masażem stóp jak również udzielić porad z zakresu pielęgnacji stóp.  Zmiany skórne pojawiające się na podeszwach stóp lub na jej bocznych krawędziach również w większości przypadków wywołane są nieprawidłową biomechaniką chodu. Nieprawidłowe obciążanie stóp może wywoływać zmiany rogowe poprzez mechanizmy obronne skóry i nacisku główek kości znajdujących się pod nią. Wiedza na temat pielęgnacji stóp nadal jest niewielka.  Dlatego to podolog powinien edukować pacjentów i rodziców małych pacjentów już od najmłodszych ich lat jak prawidłowo dbać o stopy.

Podolog na początku wizyty przeprowadza wywiad z którego dowiaduje się o trybie życia danej osoby, jej aktywności oraz czy przebyła wcześniej jakieś urazy. Dopiero wtedy może postawić wstępną diagnozę.  Może on sprawdzić ruchomość poszczególnych stawów stopy. Brane jest również pod uwagę ustawienie takich narządów jak miednica. Należy się upewnić czy pacjent nie ma zaników mięśniowych lub przykurczy.

Zawód podologa łączy kosmetologię z chirurgia oraz ortopedią. Haluksy są związane z mięśniami stóp a nie jak wszyscy sądzą z kośćmi. To właśnie oni po konsultacji oraz diagnozie mogą skierować dana osobę do specjalisty. Klientów jest coraz więcej, ponieważ coraz więcej osób w sposób świadomy zaczyna dbać o swoje stopy.

Podolog jest w stanie przeprowadzić odbudowę utraconego paznokcia po niezbyt udanym zabiegu chirurgicznym. Używa do tego żelu i akrylu. Zaniedbany wrastający paznokieć natomiast może prowadzić po powstania zgorzeli. Dopiero po podaniu w takim przypadku antybiotyku możliwe jest przeprowadzenie zabiegu założenia klamry.