Wśród innowacyjnych zabiegów ujędrniania i poprawy kondycji skóry można wyróżnić różnorodne zabiegi, zarówno korzystające z naturalnego bogactwa natury, jak i ze środków syntetycznych. Ogromną popularność zaczynają zyskiwać terapie wykorzystujące komórki wyizolowane z ciała pacjenta, wykorzystywane inaczej, niż naturalnie. Do takich terapii zalicza się ostrzykiwanie skóry komórkami macierzystymi lub osoczem bogatopłytkowym. Poniższy artykuł przybliży tę ostatnią metodę, wykonywaną przez specjalistów z kliniki medycyny estetycznej z Wrocławia, Sky Clinic.

Przebieg procedury

Zabieg metodą osocza bogatopłytkowego trwa od trzydziestu do sześćdziesięciu minut i wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Pierwszym etapem jest pobranie krwi żylnej od pacjenta, bezpośrednio przed zabiegiem. Krew żylna jest następnie poddawana wirowaniu w celu oddzielenia czerwonych krwinek od osocza zawierającego płytki krwi (trombocyty). Osocze z trombocytami jest w kolejnym etapie traktowane czynnikiem aktywującym komórki do produkcji cytokin – to właśnie te substancje odpowiadają za dogłębną regenerację komórek skóry. Tak przygotowany roztwór osocza bogatego w płytki krwi jest wstrzykiwany w warstwę skóry, która ma zostać poddana regeneracji lub wzdłuż zmarszczek oraz bruzd. Zabieg nie jest przyjemny dla pacjenta, bo ostrzykiwanie prowadzi się w dość głębokich warstwach skóry, ale znieczulenie jest ustalane indywidualnie z pacjentem. Po zabiegu, w miejscach wkłucia, mogą pojawić się zaczerwienienia, które znikają jeszcze tego samego dnia. Zwykle po dwudziestu czterech godzinach nie ma śladów po przeprowadzonym zabiegu, natomiast jest efekty utrzymują się nawet do sześciu miesięcy.

Efekty procedury

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest niezwykle bezpieczna dla zdrowia, ponieważ do organizmu wprowadza się jego własne komórki, pobrane z innych tkanek. Specjalnie przygotowane osocze sprawia, że komórki skóry zaczynają się dynamicznie dzielić, poprawia się ukrwienie skóry i dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu. Rezultatem tego zabiegu jest wygładzenie zmarszczek, przyspieszenie gojenia ran, poprawa ogólnej kondycji skóry przez jej dotlenienie i ujędrnienie oraz poprawa kolorytu. Mimo, że podobne rezultaty otrzymuje się, korzystając z terapii botoksem, należy zwrócić uwagę na to, że osocze bogatopłytkowe jest substancją pochodzenia naturalnego dla człowieka i nie jest dla niego toksyczna, w przeciwieństwie do jadu kiełbasianego, który redukuje zmarszczki poprzez paraliżowanie płytki nerwowo-mięśniowej. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest zalecana osobom, które chcą pozbyć się zmarszczek, głębokich bruzd na skórze, blizn pourazowych i potrądzikowych czy rozstępów. Poza tym można ją zastosować jako efektywny zamiennik przeszczepu włosów w leczeniu łysienia i zaburzenia wzrostu włosów.

Trombocyty – niewielkie komórki krwi

Płytki krwi to najmniejsze elementy morfotyczne krwi, zawieszone w osoczu. Odpowiadają przede wszystkim za procesy krzepnięcia, ale stymulują również wzrost fibroblastów oraz komórek mięśni gładkich i naczyń. W skórze wywołują naturalne reakcji fizjologiczne, stymulujące sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonych obszarów.

Terapia anti-aging

Lekarze zatrudnieni w klinice medycyny estetycznej Sky Clinic są specjalistami w dziedzinie terapii anti-aging, czyli praktyk przeciwstarzeniowych. Holistycznie podchodzą do zdrowia i chęci zatrzymania procesów starzenia każdego swojego pacjenta. Terapia osoczem bogatopłytkowym, wykonywana w klinice Sky Clinic, na pewno wpisuje się w trend medycyny anti-aging. Skóra poddana temu zabiegowi wygląda młodziej, jest zrewitalizowana, bardziej elastyczna i jędrna. Zaleca się wykonanie od dwóch do czterech zabiegów w odstępach czasu zaproponowanych przez lekarza prowadzącego. Czasami efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, szczególnie w przypadku skóry młodej, o wyższych zdolnościach regeneracyjnych. Aby być pewnym tych efektów, należy przede wszystkich udać się do wykwalifikowanego, doświadczonego lekarza, ponieważ terapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem medycznym. Cały personel kliniki Sky Clinic, zaplecze technologiczne oraz sprzęt medyczny są certyfikowane, korzystanie z ich usług jest całkowicie bezpieczne, a procedura przeprowadzana jest precyzyjnie i dokładnie. Nie istnieje żadne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu w klinice medycyny estetycznej Sky Clinic.

Przeciwwskazania

Jak przy każdym zabiegu, również przy terapii osoczem bogatopłytkowym istnieją przeciwwskazania, których wystąpienie dyskwalifikuje pacjenta. Bezwzględnie terapii osoczem bogatopłytkowym nie można przeprowadzić u kobiet ciężarnych i karmiących piersią – specjaliści z kliniki Sky Clinic dbają o to, aby nie narażać przyszłych mam na skutki uboczne niektórych procedur. Również stosowanie leków przeciwzakrzepowych całkowicie dyskwalifikuje pacjenta – terapia osoczem bogatopłytkowym opiera się właśnie na pobudzaniu czynników krzepnięcia. Choroby nowotworowe, choroby krwi, choroby wirusowe oraz choroby skóry także są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Przeprowadzenia procedury nie zaleca się osobom chorującym na zaburzenia pracy wątroby. Niektórzy lekarze twierdzą, że jednym ze skutków ubocznych zabiegu osoczem bogatopłytkowym może być wystąpienie chorób autoimmunologicznych – w klinice Sky Clinic doświadczeni lekarze przeprowadzą dokładny i skrupulatny wywiad medyczny przed zaproponowaniem pacjentowi tej procedury. Właśnie ze względu na dokładność personelu kliniki i przekładanie oczekiwań pacjenta i jego komfortu ponad wszystko inne, zabiegi wykonywane w klinice Sky Clinic należą do najbezpieczniejszych w Polce.

 

Podsumowując, pacjenci szukający naturalnej alternatywy dla zabiegów odmładzania toksyną botulinową powinni poważnie zastanowić się nad „wampirzym liftingiem”. Innowacyjna metoda ostrzykiwania skóry przejawiającej oznaki starzenia roztworem własnego osocza bogatego w płytki krwi okazała się wysoce skuteczna i bardzo bezpieczna. Przynosi widoczne efekty, a przy regularnym stosowaniu pozwala na długo zachować młodość skóry.