Antykoncepcja awaryjna to rozwiązanie dla osób, które zapomniały o skorzystaniu ze standardowych metod zapobiegania ciąży. Taka opcja może się też sprawdzić w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że standardowa antykoncepcja może nie zadziałać. Ponieważ bardzo liczy się tutaj czas, to może nas uratować antykoncepcja online.

Jakie rodzaje tabletek „dzień po” wyróżniamy?

EllaOne

Jest to tabletka, którą można zażyć aż 120 godzin po stosunku. Jej skuteczność jest oceniana na 99,7 %. Kosztuje ok. 100 złotych. Tabletka zawiera octan uliprystalu – jest to doustny, syntetyczny, selektywny modulator receptora progesteronowego. Jego działanie ma charakter antagonistyczny do progesteronu. EllaOne hamuje albo opóźnia owulację. Jeżeli zażyjemy ją przed owulacją, to w 79% przypadków opóźni pękanie pęcherzyków przez przynajmniej 5 dni.

Ecapelle

Jej działanie jest podobne do poprzedniczki. Escapelle hamuje uwalnianie komórki jajowej, a tym samym uniemożliwia jej zapłodnienie. Dodatkowo środek po 3-9 godzinach od zażycia wpływa na zwiększenie lepkości śluzu szyjkowego, a tym samym zaburza poruszanie się plemników. Tabletka działa nawet 72 godzin po stosunku, jednak najlepiej zażyć ją w ciągu 24 h. Jej skuteczność to 99%, a cena to 40 złotych.

Misstala

Jest to tabletka działająca podobnie do EllaOne. Jej skuteczność to 99,7 %, jeżeli zażyjemy ją w ciągu 120 godzin po stosunku. Jej cena to 80 złotych.

Antykoncepcja a recepta online– czy żeby uzyskać tabletkę „dzień po”, trzeba mieć receptę?

Polska jest jedynym krajem w Europie, który tego wymaga. Oznacza to, że nie możemy po prostu wejść do apteki i poprosić o taką tabletkę, musimy zdobyć receptę od lekarza. Na szczęście dzisiaj nie jest nam do tego potrzebny ginekolog. Recepta online oraz konsultacja przez Internet pozwala nam na łatwe uzyskanie potrzebnej recepty. Wystarczy umówić się na stronie Telemedyk na odpowiednią konsultację, opłacić usługę, odpowiedzieć na kilka pytań i bez problemu uzyskamy receptę na potrzebny środek. Dzięki temu już kilka godzin po stosunku możemy zażyć tabletkę „dzień po”, co znacznie zwiększy nasze szanse na uniknięcie niechcianej ciąży.

Konsultacja online to również sposób na uzyskanie standardowych metod antykoncepcji

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne pozwoli nam też uzyskać środki antykoncepcyjne, które zażywa się na co dzień, takie jak tabletki hormonalne, plastry czy krążki dopochwowe. Chociaż pierwszą receptę musi nam przepisać ginekolog, to następne możemy już uzyskać przez Internet.