Najprościej mówiąc jest to zabieg który ma przynieść poprawę w funkcjonowaniu serca które pracuje za szybko.

Wiele osób cierpi na arytmię, jest to choroba która objawia się nieprawidłowym rytmem serca. Przypadłość ta może mieć kilka rodzajów, niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zabieg zwany ablacją polega na wprowadzeniu elektrody przez żyłę do serca. Następnie specjalista odnajduje ognisko arytmogenne. Potem sama końcówka ulega rozgrzaniu do wysokiej temperatury i jest przykładana do tego miejsca.

W efekcie tego następuje zniszczenie tego ogniska. Dzięki temu zabiegowi arytmia w większości przypadków zostaje wyleczona bądź w znaczonym stopniu ograniczona. Cały proces jest śledzony i nadzorowany przez różne urządzenia dzięki czemu kardiolog może idelanie dobrać miejsce gdzie ma być przeprowadzony zabieg. Zabieg taki trwa od 1,5 godziny do nawet 5h. Podczas niego nie odczujemy żadnego bólu, przed zabiegiem otrzymamy znieczulenie dożylne. Jednak nie zaśniemy pod jego wpływem. Zabieg ten leczy między innymi arytmie częstoskurczowe k nadkomorowe. Ten rodzaj najczęściej występuje u młodych ludzi i jest spowodowany obecnością dodatkowej dogi którą wędrują impulsy przedsionków do komory. W tej przypadłości serce bije miarowo z częstotliwością 100 – 250/min. Jeśli chodzi o skuteczność tego zabiegu w tym przypadku to wynosi ona około dziewięćdziesięciu procent. Inną przypadłością jest trzepotanie przedsionków, ten rodzaj arytmii pojawia się najczęściej u osób w starszym oraz średnim wieku.

Polega ona na tym że przedsionki serca kurczą się w sposób nieprawidłowy lecz miarowy, częstotliwość jaka jest w tym przypadku to od 250 do 350 razy na minutę. Wykonuje Kardiolog Warszawa.

Ten rodzaj arytmii zostaje wyleczony przez ablacje w 90% przypadków. Kolejnym rodzajem choroby rytmicznej serca jest migotanie przedsionków. Mamy tu najczęściej do czynienia z dwoma rodzajami migotania, pierwszy z nich to tzw. migotanie napadowe a drugi utrwalone. Przypadłość ta powoduje znaczne obniżenie wydolności serca, duszność która może pojawiać się nawet podczas małego wysiłku fizycznego. Powodzenie ablacji przy tym rodzaju choroby wynosi około 70%. Kolejne są arytmie komorowe. Powstają one na skutek zaburzeń elektrycznych które maja miejsce w komorach serca. Najczęściej ta choroba występuje u pacjentów którzy mają poważne uszkodzenie serca. Dlatego w tym przypadku ablacja jest tylko dodatkiem do innych zabiegów które mają na celu wyleczenie przypadłości.