„Wszystko to co dostaje się do organizmu, musi w końcu zostać z niego usunięte, lecz do tego czasu może przez całe lata gnić i stanowić siedlisko chorób, a nawet stać się przyczyną śmierci.” – Daniel Reid

Właściwy proces usuwania szkodliwych substancji – detoksykacja – jest niezbędny jeśli chcesz zachować zdrowie, witalność, odmłodzić skórę, poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, pozbyć się pasożytujących w organizmie mikroorganizmów i wzmocnić swóją odporność na choroby infekcyjne.

Co to jest toksyna? 

Toksyną można nazwać każdą substancję, która w jakikolwiek sposób wywiera szkodliwy wpływ na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych organizmu.

Każdego dnia jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwych substancji. Codziennie mamy kontakt z tysiącem różnych toksyn w domu, w pracy, w powietrzu, którym oddychamy, w żywności i pitej wodzie. Spożywamy nowe rodzaje substancji chemicznych, przyjmujemy spore dawki różnorodnych lekarstw w tym szkodliwe antybiotyki, nasza dieta obfituje w coraz większą ilość cukru oraz przetworzonej żywności. Dodatkowo, niszczymy nasze zdrowie, nadużywając syntetycznych środków uspokajających lub pobudzających.

Dlaczego nikt nie chce pomyśleć o tym, że przyroda nie zakodowała w nas zdolności przetrawienia antybiotyków, leków psychotropowych oraz środków przeciwbólowych, a oprócz tego pozbawiła nas zdolności unieszkodliwiania wszystkiego tego, co zostaje po przyjęciu lekarstw – Michał Tombak „Droga do zdrowia”

Obecnie jemy „martwą” przetworzoną żywność, która powoduje złe trawienie. Niestrawione resztki pokarmu odkładają się i tworzą toksyczne złogi, które są idelanym środowiskiem dla pasożytów, robaków, bakterii gnilnych i grzybów.

„W rzeczywistości pasożyty zabiły więcej ludzi niż wszystkie wojny w naszej historii” – National Geographic film dokumentalnym „Porywacze ciał”

Zalegająca w układzie pokarmowym żywność gnije i wydziela toksyny, które wraz z jadem pasożytów, bakterii, grzybów przenika do krwi, komórek i tkanek (zwłaszcza do tkanki tłuszczowej), zatruwając organy wewnętrzne jak wątroba, nerki, jelita, mózg. Z czasem nagromadzone toksyny stają się poważnym zagrożeniem i potężnym obciążeniem dla organizmu. Sami narażamy się na różnorodne problemy zdrowotne od migreny przez infekcje po nowotwory.

Badania przeprowadzone dla MethodDrain Detox w 2006 r. wykazały, że 40% Polaków nie zdaje sobie sprawy z istnienia toksycznych substancji chemicznych w ludzkim organizmie. Jeszcze więcej badanych ma niewystarczającą wiedzę na temat obecności szkodliwych substancji chemicznych w miejscu pracy czy też nauki.

„W zestawie tematów do kulturalnej rozmowy stan czyichś jelit znajduje się z pewnością na końcu listy. Musimy przyznać, że zespół jelita drażliwego, zaparcia, gazy, uchyłki jelita i rak okrężnicy nie są po prostu sprawami, które lubimy omawiać. A jednak, jak wiemy ze starego powiedzenia, śmierć zaczyna się w jelitach. Nie wierzysz? Spytaj jakiegokolwiek lekarza wykonującego autopsje. Często pozwalają one ustalić, że jelita nawet w 80 procentach są wypełnione kałem”. – Vegetarian Times, marzec 1998.

W czasie sekcji Johna Wayne’a, zmarłego na raka jelita, wyciągnięto mu z brzucha ponad 10kg masy kałowej i choć on był martwy, robaki (pasożyty) w tej masie jeszcze żyły

„Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8-15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Przeważnie po 40 roku życia jelito grube jest tak zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To jest właśnie istotna przyczyna większości chorób”. – Michał Tombak „Droga do zdrowia”

Przyroda zaopatrzyła organizm człowieka w mocny system obronny. Jelito grube spełnia w tym bardzo istotną rolę. Każdy odcinek jelita grubego stymuluje odpowiedni organ w naszym ciele. Jeśli jelito grube jest zdrowe, nie są nam straszne żadne choroby, natomiast jeśli w jelicie grubym powstaje „osad” lub naruszona jest jego mikroflora, to stan zdrowia jest zagrożony. – Michał Tombak „Jak żyć długo i zdrowo.”