Rezonans magnetyczny na prześwietlenie płuc

Osoby przez wiele lat palące papierosy, a także bierni palacze po latach dorabiają się groźnych problemów zdrowotnych z płucami. Regularne przyswajanie nikotyny jest zabójcze nie tylko dla płuc, ale również dla wszystkich innych narządów wewnętrznych – wątroby, śledziony, jelit czy serca. Z pozoru ignoruje się pierwsze sygnały zachorowania na raka. Kaszel traktowany jest jako przejściowa dolegliwość, cienie pod oczami oraz żółknąca skóra nie skłaniają do przemyśleń. A przecież wybranie się na badania o konkretnej porze może być zbawienne. Choroby płuc, w tym nowotwory należą do najtrudniejszych do wyleczenia. Uszkodzonych i zniszczonych płuc nie da się już zregenerować. Można zdecydować się na transplantację, jednak tego rodzaju zabieg dotyczyć może tylko najbogatszych pacjentów. Nie każdego na niego stać. Badaniem, które szybko zaalarmuje nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie jest rezonans magnetyczny. Kiedyś wykonywany był rzadko z uwagi na utrudnioną dostępność maszyn do wykonywania prześwietleń, obecnie prawie każdy szpital wojewódzki korzysta z tego specjalistycznego sprzętu.

Rezonans magnetyczny – prześwietlenie płuc

Udając się wykonać rezonans magnetyczny w celu prześwietlenia płuc, możemy być pewni, że wykryte zostaną nawet najmniejsze nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Wykryta może zostać zaćma, marskość oraz wszelkiego stopnia nowotwory. Wszystko to dzięki nowoczesnemu komputerowi, zarządzanemu przez specjalistów. Skanowanie płuc zaczyna się na wysokości mostka a kończy w rejonie podbrzusza. Korzystając z rezonansu można poprosić o rozbudowane, bardziej kompleksowe badanie całego ciała. Dzięki temu, nawet jeśli płuca okażą się zdrowe, możemy zauważyć także inne dolegliwości, z którymi będzie należało walczyć. Nie musimy się obawiać, że rezonans skończy się bólem płuc. Prześwietlenie jest kompletnie nieinwazyjne i bezpieczne dla wszystkich pacjentów. W czasie wykonywania badania bez obaw możemy swobodnie oddychać. O zakończeniu całego badania informuje nas specjalny sygnał. Potem zostajemy wyprowadzeni na specjalnym materacu, gdzie leżeliśmy do stanu wyjściowego.

Rezonans magnetyczny – ratunek na choroby płuc

Na badanie rezonansem magnetycznym zdecydować się można w państwowych lub prywatnych placówkach. Czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi dwiema opcjami? To już zależy od poszczególnych przypadków. Zwykło się sądzić, że to gabinety prywatne są lepiej wyposażone od tych państwowych. W tej chwili różnica jest niewielka, właściwie 50/50. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej wiele dużych jak i małych szpitali mogło pozwolić sobie na zakup wysokiej jakości sprzętów do rezonansu magnetycznego. W ten oto sposób doczekaliśmy czasów, gdy możliwe stało się zmniejszenie zagrożeń płynących dla zdrowia płuc oraz innych narządów wewnętrznych. Po zakończonym rezonansie ważna jest także profilaktyka. Nie można pozwolić chorobom na dalszy rozwój. Wskazane więc jest przyjmować leki i dostosowywać się do zaleceń lekarskich. Tylko wtedy jest możliwe odzyskanie dobrej kondycji, raz nadszarpnięte płuca już do końca pozostają w nieco gorszym stanie. To jeden z najdelikatniejszych, ludzkich narządów.