Większość z nas pamięta jeszcze z czasów szkolnych problemy z drobnymi wypryskami na twarzy, plecach czy ramionach.

Kłopot sam zniknął i nikt o tym już nie pamięta – niestety, u niektórych osób trądzik jest o wiele bardziej uporczywy i nie dotyczy jedynie nastoletniego wieku. Powodów może być wiele – nieprawidłowa dieta, stosowanie sterydów, nagłe zmiany hormonalne (wydzielanie androgenów) lub po prostu uwarunkowania genetyczne.

Każda osoba dotknięta tą przypadłością, chciałaby się jak najszybciej pozbyć trądziku. Niegdyś apteki sprzedawały preparaty z siarką, ale na szczęście zmieniono medyczne metody leczenia trądziku. Jeśli trądzik nie jest bardzo nasilony, to poleca się skorzystanie z żelu, który zawiera nadtlenek benzoilu, np. Brevoxyl, Benzacne) lub emulsji (Acneroid, Lubexyl). Mają one właściwości wysuszające, ale nie działają przeciwzapalnie, stąd możliwe pojawienie się swędzenia i podrażnienia. Takie leki należą do stosunkowo tanich i sprawdzają się w przypadku niedużych wyprysków.

W bardziej uporczywych przypadkach można stosować kremy na bazie kwasu azelainowego (Skinoren, Acne-derm). Dostępne są bez recepty, a kuracja musi trwać około 4 tygodni. Niestety, ich cena wynosi nawet 50zł za niedużą tubkę. Na receptę można kupić preparaty z retinoidami (pochodne witaminy A). Natomiast jeśli problem dotyczy stanów zapalnych skóry, to koniecznie skorzystaj z maści na bazie antybiotyków (Davercin, Zineryt). Niszczą one powodujące trądzik gronkowce, ale po pewnym czasie bakterie mogą się uodpornić na tę metodę leczenia.

Na najbardziej przewlekłe problemy trądzikowe zaleca się nawet tabletki antykoncepcyjne, które powodują jednak zaburzenia hormonalne, więc jest to dość ryzykowna forma leczenia.

Ostatnią deską ratunku są preparaty z izotretynoiną – wykorzystuje się ją w tabletkach Aknenormin i Roaccutane oraz w żelach Isotrex i Isotrexin. Takie lekarstwa należą do dosyć drogich (kilkadziesiąt złotych za opakowanie), więc aby nie zwlekać z wyleczeniem trądziku, weź pożyczkę online i uwolnij się od tego problemu. Taka kuracja wymaga wielu poświęceń od pacjenta – izotretynoina powoduje skutki uboczne, jeśli równolegle spożywamy alkohol, zbyt często się opalamy lub stosujemy zabiegi kosmetyczne. Niestety, wszystko ma swoją cenę i poza wieloma wyrzeczeniami przygotuj się na spory wydatek.